ICHPatrimoni
Cultural Immaterial

Programa provisional

Dissabte 6 de juny

19:00h Sopar.
20:15h Sala Dalí (hotel):  acte de benvinguda institucional a càrrec de l’alcalde de Santa Susanna i el president de l’ENS de l’Associacionisme Cultural Català.
22:45h Aplec de la Sardana de Calella. Un dels aplecs sardanistes més representatius.
 
Diumenge 7 de juny

09:00h Sortida amb autocar per anar a Berga (La Patum)
12:15h Participar a la Patum de Berga. Inscrita a la Llista Representativa del Patrimoni Cultural Immaterial de la Humanitat.
14:00h Recepció a l’ajuntament de Berga.
15:00h / 17:00h Dinar pícnic als boscos de la Font Negra de Berga.
21:00h A l’hotel, davant de la piscina: concert de música à càrrec de la Banda Cobla del col·legi Santa Maria de Blanes.

Dilluns 8 de juny

08:30h   Recollida de documentació a secretaria (Room 14)
09:00h – 09:30h  Inauguració (sala Dalí)
 
GRUP 1. ONG ACREDITADES (sala Picasso)

Elaboració de propostes per al Fòrum d’ONG-PCI
09:30h – 10:00h Presentació de les ONG participants.
10:00h – 11:00h Missió-funció de les ONG i el Fòrum.
11:00h – 11:30h Pausa.
11:30h – 12.45h Missió-funció de les ONG i el Fòrum.
12:45h – 13.30h Quina organització interna volem per al Fòrum d’ONG-PCI.
13:30h – 15.30h Dinar.
15.30h – 17:00h Òrgan d’Avaluació.
17:00h – 17.30h  Pausa.
17:30h – 19.15h Ètica.
20:00h Sopar.
21:00h Actuació del grup “Set de Màgia”. (Bar-saló de l’hotel)
 
GRUP 2. ALTRES  PARTICIPANTS (sala Dalí)

Aproximació a la Convenció per a la Salvaguarda del Patrimoni Cultural Immaterial
09:30h – 10:00h                Presentació de les Entitats participants.
10:00  – 10:45h De la “cultura popular” al “patrimoni cultural immaterial”.
10:45h – 11:00h   Col·loqui.
11:00h –  11:30h Pausa.
11:30h –  12:30h Contingut i funcionament de la Convenció.
12:30h – 13:30h Col·loqui.
13:30h – 15:30h Dinar.   
15:30h – 17:00h Treball en grups sobre avantatges i inconvenients de la Convenció  i del  i del concepte PCI (Patrimoni Cultural Immaterial).
17:00h –  17:30h Pausa. 
17:30h – 19:15h Posada en comú del treball en grups i col·loqui general.
20:00h Sopar.
21:00h Actuació del grup “Set de Màgia”. (Bar-saló de l’hotel)

 
Dimarts 9 de juny

GRUP 1. ONG ACREDITADES (sala Picasso)

09:00h – 10:45h Desenvolupament sostenible
10:45h – 11:15h  Pausa.
11:15h – 13:00h  Treball en grups d’iniciatives identificades durant les sessions prèvies   
13:00h – 13:30h   Col·loqui final i conclusions.      
13:30h – 15:30h Dinar.
 
GRUP 2. ALTRES PARTICIPANTS (sala Dalí)

09:00h – 10:30h Exposició de de les Entitats participants de què vol i pot fer cadascuna per contribuir a l’aplicació de la Convenció
10:30h – 11:00h Pausa.
11:00h – 12:00h Col·loqui.
12:00h – 13:00h Treball en grups per a elaborar proposta de conclusions.           
13:00h – 13:30h Col·loqui i conclusions.
13:30h – 15:30h Dinar.

PLENARI: Col·laboració entre ONG acreditades i no acreditades. (sala Dalí)

15:30h – 16:00h Presentació del tema.
16:00 h– 16:45h Treball en grups per a elaborar proposta de conclusions.
16:45h – 17:15h  Presentació del resultat del treball en grups.    
17:15h – 17:45h Pausa.
17:45h – 18:30h Col·loqui i conclusions.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18:30h – 18:50h Presentació del darrer número de la Revista d’Etnologia de Catalunya, editada per la Generalitat.
18:50h – 19:00h Vídeo de la candidatura de les Falles del Pirineu.
20:00h AUTOCAR. Sopar amb DIPLOCAT.

Dimecres 10 de juny

PLENARI: Relació entre ONG, experts i institucions per a l’aplicació de la Convenció (Sala Dalí)

09:00h – 09:30h Posada en Comú Conclusions sessions prèvies.
09:30h – 10:00h  Aclariments- Col·loqui.
10:00h – 11:00h Presentació experiències sobre el tema.
11:00h – 11:30h Pausa.
11:30h – 12:30h Reacció i posicionament dels quatre grups (ONG’s Acreditades,                                                ONG’s no acreditades, Institucions i Experts)
12:30h – 13:30h Col·loqui.
13:30h – 15:30h Dinar.
15:30h – 16:00h Presentació de conclusions.
16:00h – 16:30h Col·loqui final.
16:30h – 17:00h Cloenda.
17:15h Sortida amb autocar cap a Barcelona.
19:30h Actuació de la Federació de Colles de Falcons de Catalunya a la plaça de Sant Jaume.
20:00h Recepció de l’alcalde de Barcelona i sopar fred.

Dijous 11 de juny

09:00h  Sortida amb autocar cap Arbúcies.
10:15h Visita a Arbúcies/Montseny per conèixer la “Metodologia per a l’Inventari del Patrimoni Cultural Immaterial: l’experiència del Montseny a les Reserves de la Biosfera”. Inclòs dins el Registre de les Millors Pràctiques de Salvaguarda del Patrimoni Cultural Immaterial de la UNESCO.
14:00h Dinar a l’hotel.
16:00h Sortida amb autocar cap a Barcelona.
17:00h Visita al Palau de la Música. Com a mostra de patrimoni mundial
20:00h Participació a l’assaig dels Castellers de Barcelona (inscrits a la Llista Representativa del Patrimoni Cultural Immaterial de la Humanitat). Sopar fred.

Divendres 12 de juny

Matí: Lliure.
16:00h: Sortida autocar per visitar l’exterior de la Sagrada Família (patrimoni mundial), Recinte Modernista de l’Hospital de Sant Pau (patrimoni mundial), Fonts de Montjuïc. (En funció de la demanda)
 
 
Durant els dies de la Conferència al recinte de l’hotel hi haurà mostres de l’Associació Catalana de Puntaires, de la Federació Catalana de Pessebristes així com diferents elements de la cultura popular catalana.



 






Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF